Maciej Stańczuk: Miraż rosnącej roli państwa w gospodarce

Europa dopiero pod koniec XX w. dała sobie spokój z mrzonkami nacjonalizacyjnymi i rozpoczęła prywatyzację sreber rodowych. Nowemu rządowi należy życzyć determinacji i odwagi w odwrocie od populizmu gospodarczego à la PiS.

Rafał Towalski: Krótszy tydzień pracy, czyli z dużej chmury mały deszcz

Próby skrócenia tygodnia pracy w drodze ustaw lub zapisów kodeksowych są błędem. Takie rozwiązanie mogą natomiast wprowadzać poszczególni pracodawcy.

Hubert A. Janiszewski: Terroryści, piraci i susza biją w światową gospodarkę

Wznowienie działań piratów wokół wybrzeża Somali, ataki rebeliantów Huti z Jemenu na statki zmierzające do i z Kanału Sueskiego, a także ograniczenia ruchu przez Kanał Panamski skłaniają do pytań, jak bardzo zagrozi to gospodarkom USA i UE?

Aleksandra Ptak-Iglewska: Wzrost cen i głód to efekty tych samych wojen z ludźmi i przyrodą

Okazją do podwyżek w handlu mogą stać się doniesienia o rosnących notowaniach kakao czy kawy. To budzi zaniepokojenie konsumentów, bo jesteśmy przywiązani do świeżo zdobytego luksusu. Ale prawdziwą groźbą wojen i zmian klimatu jest głód.

Paweł Rożyński: CPK rząd jednak zbuduje, ale co z Izerą? Burza dopiero się zaczyna

Wbrew narracji PiS nowe megalotnisko powstanie. Tego chce większość Polaków, więc rząd Donalda Tuska, choć z pewnym obrzydzeniem i później, ale zrealizuje ten dyskusyjny projekt. Ale za chwilę bój rozegra się o inne inwestycje PiS.

Andrzej Sławiński: Antyklimatyczna polityka populistów

Politycy, którzy negują zagrożenia klimatyczne, kierując się politycznymi kalkulacjami, są odpowiedzialni za to, że wraz ze wzrostem temperatury na Ziemi maleją szanse na uniknięcie zmian, które okażą się bardzo niekorzystne. I nieodwracalne.

Witold M. Orłowski: Burzliwe losy złotego

Historia złotego nie była usłana różami. Ale mimo to Polska ma dziś solidną walutę.

Anna Cieślak-Wróblewska: Rząd Tuska w pułapce własnych obietnic

Finanse publiczne wymagają pilnej naprawy. Ale politycy koalicji rządzącej nie chcą zyskać łatki tych złych, którzy w imię mitycznej równowagi budżetowej będą obciążać kieszenie Polaków.

Jan Szyszko: Dobrze, że jesteśmy razem

W czasach, gdy w Europie – w tym Polsce – rosną eurohejterskie nastroje, najgorszym, co można zrobić, jest osłabienie państw i samorządów w procesie decydującym o europejskich inwestycjach.

Robert Gwiazdowski: Grillowe święto europejskie

Której kolejnej okrągłej rocznicy naszego przystąpienia do Unii Europejskiej nie będziemy już świętowali przy grillu, bo grillowanie zostanie zakazane?

Krzysztof A. Kowalczyk: UE to gigantyczne pudło. Pudło rezonansowe dla Polaków

Unia to nie tylko karmicielka dzieląca fundusze pomocowe. Unia to dobrze wykorzystana szansa wynikająca z dostępu do rynku ponad 10 razy większego od naszego. A w wymiarze politycznym to pudło rezonansowe wzmacniające polski wpływ na Europę. O ile mamy muzyków potrafiących na tym instrumencie zagrać.

Paweł Janukowicz: Pieniądze z KPO – nowe miliardy, stare problemy

Polska w połowie kwietnia otrzymała z unijnego budżetu równowartość 27 mld zł na realizację Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Jest to oczywisty powód do radości. Jednak bez przeprowadzenia istotnych reform gospodarczych, nowe fundusze unijne mogą stać się tylko doraźnym lekarstwem na nasze powszednie bolączki.

Janusz Jankowiak: Czego potrzebuje Europa?

Demografii nie da się zakrzyczeć. Europa bez imigrantów sobie nie poradzi. Jakie będzie następne 20 lat Unii i jaką mamy w tym rolę do odegrania? – zastanawia się główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Cezary Szymanek: Spełnione nadzieje i rozwiane obawy po 20 latach w UE

30 kwietnia 2004 r. cieszyliśmy się na perspektywę szybkiego wzrostu wydatków państwa na cele społeczne, spadek oprocentowania kredytów, wzrost wartości złotego i zmniejszenie bezrobocia. Ponad jedna czwarta badanych liczyła na poprawę stanu polskiej gospodarki, a prawie 30 proc. przewidywało poprawę w rolnictwie. Ile z tych oczekiwań się spełniło?

Witold M. Orłowski: Dwadzieścia lat w Unii okiem Kazimierza Wielkiego

Jak zmieniał się przez wieki dystans gospodarczy, dzielący Polskę od zachodniej części Europy? I jak na tym tle wyglądało 20 lat naszego członkostwa w Unii?

Bogusław Chrabota: Budownictwo socjalne to błędna ścieżka

W przeciwieństwie do młodych polityków lewicy ich koledzy z PO pamiętają filmy Barei. Budownictwo socjalne to trwonienie pieniędzy podatników. Prosta ścieżka do marnotrawstwa, synekur i korupcji.

Arkadiusz Szcześniak: Chcemy uczciwych banków

Uczciwa, przestrzegająca prawa bankowość przyniesie korzyści obywatelom i gospodarce - pisze w polemice prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

Krzysztof A. Kowalczyk: Stragan na poczcie, poczta na straganie? Jak ratować 466-letniego dinozaura

Skoro poprzednicy zrobili już z placówek pocztowych stragany, to nowy prezes Poczty Polskiej powinien przenieść jej usługi właśnie tam, a dokładniej – do sklepów. Będzie taniej, szybciej i bliżej klienta.