NSA: kiedy firma w likwidacji może zapłacić mniej podatku od nieruchomości Podatki

NSA: kiedy firma w likwidacji może zapłacić mniej podatku od nieruchomości

Firma, która jest w trakcie likwidacji może zapłacić mniejszy podatek od nieruchomości. Musi jednak wykazać, że całkowicie zaprzestała dotychczasowej aktywności firmowej, a jej działania zmierzają jedynie do zamknięcia biznesu.

Jak zarządzać ryzykiem biznesowym, by nie narazić się na odpowiedzialność karną?

Utworzenie nowej spółki wyłącznie po to, by uniknąć egzekucji może stanowić przestępstwo z art. 301 kodeksu karnego. Kto wówczas poniesie odpowiedzialność karną i jakie przesłanki muszą zostać spełnione? Czy dotyczy to także podziału lub przekształcenia przedsiębiorcy?

Umowy gwarancyjne w transakcjach M&A

W prawie angielskim zapewnienia co do przedmiotu sprzedaży składane w umowie stanowią integralną część kontraktu, a ich niezgodność z prawdą jest uznawana za naruszenie umowy. W prawie polskim sama sprzeczność stanu opisanego w umowie ze stanem rzeczywistym lub prawnym nie może zostać uznana za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania.

Równość i przejrzystość wynagrodzeń – jak budować strategię płac w spółce?

Najpóźniej w czerwcu 2026 roku Polska musi implementować unijną dyrektywę 2023/970 ws. przejrzystości wynagrodzeń. Jednak już teraz firmy powinny zacząć przygotowywać się do wdrożenia nowych zasad. Jak one wpłyną na zarządzanie zatrudnionymi w przedsiębiorstwach?

Jak zapobiegać nieautoryzowanym transakcjom w przedsiębiorstwie?

Na ataki cyberprzestępców narażony jest każdy przedsiębiorca, który wykorzystuje bezgotówkowe metody płatności, a kwestie bezpieczeństwa odkłada na dalszy plan. Są sposoby, by zminimalizować ryzyko.

Wynajęte mieszkania w kosztach firmy

Przedsiębiorca realizujący kontrakt w Niemczech może rozliczyć w kosztach PIT czynsz za lokale dla podwykonawców.

Jakie warunki musi spełnić użytkownik wieczysty nieruchomości niemieszkalnej, by stać się jej właścicielem?

Użytkownicy wieczyści mogą żądać sprzedaży gruntów wykorzystywanych na cele inne niż mieszkalne. Kto może wystąpić z takim żądaniem i jakie warunki powinien spełnić? Do kiedy należy złożyć wniosek o wykup nieruchomości na własność?

Teresa Siudem: Przekształcenia własnościowe – bariery dla firm

Użytkownicy wieczyści nieruchomości niemieszkalnych mogą występować z żądaniem ich wykupu na własność, ale... nie wszyscy. Są też problemy z interpretacją przepisów.

Sprzedaż nieruchomości w drodze licytacji publicznej

Egzekucja z nieruchomości prowadzona jest pod nadzorem sądu. Składa się z kilku etapów, jest skomplikowana i wymaga wyłożenia przez wierzyciela zaliczek na pokrycie wydatków gotówkowych. Licytacja publiczna nieruchomości może być przeprowadzona w trybie zwykłym lub elektronicznym.

Spółka z o.o. – zwyczajne zgromadzenie wspólników a prawo do informacji

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, (Sp. z o.o.) których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, z początkiem kwietnia weszły w okres sprawozdawczy, który potrwa do końca czerwca. W tym czasie, wspólnicy powinni wykazać się aktywnością w zasięgnięciu informacji o stanie spółki.

Gdzie są granice ochrony przedemerytalnej? Odpowie Sąd Najwyższy

SN rozstrzygnie, czy zakaz wypowiedzenia umowy z seniorem dotyczy także zatrudnienia, które kończy się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Zatrudnienie cudzoziemców. Będą dodatkowe wymogi i ograniczenia dla firm

Rząd chce uszczelnić procedury dotyczące powierzania pracy cudzoziemcom oraz ograniczyć występujące nadużycia.

Fundatorzy mogą zostać posądzeni o zamiar obejścia podatków

Opinia zabezpieczająca Szefa KAS powinna skłonić potencjalnych fundatorów do wnikliwego badania, czy czynności związane z założeniem fundacji rodzinnej nie zostaną uznane za unikanie opodatkowania.

Czy przyjacielskie stosunki uzasadnią odmowę zeznań w sądzie pracy?

Wezwany jako świadek w sprawie nie może odmówić stawienia się w sądzie czy składania zeznań powołując się na przyjacielskie stosunki z osobą, z którą firma się sądzi. W przeciwnym razie grozi mu grzywna a nawet areszt.

Wiek przedemerytalny nie chroni kuratora sądowego przed przeniesieniem

Konieczność uzyskania zgody na przeniesienie czy delegowanie kuratora sądowego do innego sądu nie dotyczy osób, które osiągną wiek emerytalny w ciągu najbliższych czterech lat.

Wypłata wynagrodzenia ze zlecenia nie wymaga pokwitowania

Potwierdzeniem na rozliczenie się ze zleceniobiorcą może być każdy środek dowodowy, a nie tylko pisemne poświadczenie. Ale w razie sporu to zleceniodawca musi wykazać, że zapłacił za pracę.

Incydenty z obszaru HR zdominują kanały zgłoszeń sygnalistów

Naruszenia prawa pracy staną się częścią ustawowego katalogu zgłoszeń. Podmioty, które nie planowały ich uwzględnić w systemie whistleblowing, muszą zredefiniować budowany system.

Sąd przyjrzy się firmowemu dochodzeniu

Odpowiednio przeprowadzone wewnętrzne postępowanie wyjaśniające dotyczące zgłoszenia dyskryminacji czy mobbingu pomoże obronić się przed zarzutami pracowników.

Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać

Dostosowanie miejsc pracy do nowych wymogów BHP to dla pracodawcy wyzwanie, zwłaszcza gdy wykonujemy obowiązki w domu. A w przypadku pracujących hybrydowo – być może podwójny koszt.