Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy

Rozwiązania w projektach ustaw przygotowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości dają gwarancje niezależności i bezstronności Trybunałowi Konstytucyjnemu – tak uważa 64 proc. prawników. Przeciwnego zdania jest 30 proc. z nich.

Powołanie Prokuratora Krajowego nie dla wszystkich jest oczywiste

46 proc. ekspertów uważa, że powołanie Dariusza Korneluka na Prokuratora Krajowego jest zgodne z prawem. Jednak 54 proc. nie ma w tej sprawie zdania, nie zgadza się lub zdecydowanie się z tym nie zgadza.

To pierwszy krok do przywrócenia niezależności prokuraturze. Eksperci oceniają pomysł Bodnara

- Rozdzielenie funkcji MS i PG to pierwszy krok do przywrócenia niezależności prokuraturze - uważa Ministerstwo Sprawiedliwości. Większość uczestników panelu prawników zgodziła się, że rozdzielenie powinno nastąpić i że to słuszny kierunek zmian.

Eksperci zgodni ws. Kamińskiego i Wąsika: politycy stracili mandaty poselskie

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik stracili mandaty. Tak uważa większość prawników, których spytaliśmy się o opinię w tej sprawie.

Panel prawników: Czy uchwały sejmowe mogą być podstawą do wprowadzania zmian w prawie?

Sytuacja prawna w wielu dziedzinach – jak np. w mediach publicznych czy wymiarze sprawiedliwości – wymaga naprawy. Jednak uchwały sejmowe nie są właściwym sposobem na rozwiązanie tych problemów – wynika z sondy „Rzeczpospolitej” wśród prawników.

Ważny głos w debacie

Uruchomiony panelu prawników ma być forum wymiany poglądów polskich prawników z różnych ośrodków, pokoleń i dziedzin prawa

Nie tędy droga do zmian w mediach i Temidzie

Uchwały sejmowe to nie jest właściwy sposób na rozwiązanie problemów w telewizji i radiu publicznych oraz wymiarze sprawiedliwości. Taki wniosek płynie z sondy „Rzeczpospolitej” wśród prawników.