Marchewka emerytom nie wystarczy

Dzisiejsze zachęty do dłuższej pracy nie są alternatywą dla podwyżki wieku emerytalnego. Można je co prawda wzmocnić, ale i to nie wystarczy.

Minimalny wiek emerytalny w Polsce musi zostać podwyższony, szczególnie kobiet

Minimalny wiek emerytalny w Polsce trzeba podnieść, szczególnie dla kobiet, jeśli chcemy uniknąć głodowych emerytur – uważa większość ekonomistów. Ale sensowną reformę trudno sobie dzisiaj wyobrazić.

Runda XXII - Ile powinien wynosić wiek emerytalny?

Żadna z sił politycznych w Polsce nie proponuje dziś podwyżki wieku emerytalnego. Wśród polityków dominuje pogląd, że ludzie powinni sami decydować, jak długo chcą pracować. Większość ekonomistów nie ma wątpliwości, że to podejście jest błędne.

Runda XXI - Kiedy Polska powinna przyjąć euro?

Wprowadzenie euro mogłoby się stać dla Polski opłacalne, gdybyśmy pod względem PKB na mieszkańca dogonili Niemcy - twierdzi prezes PiS Jarosław Kaczyński. Czy dzisiaj o euro nie warto nawet myśleć? Zapytaliśmy o to grupę wybitnych ekonomistów.

Z euro szybciej dogonimy niemiecką gospodarkę

Większość ekonomistów uważa, że przystąpienie do strefy euro przyniosłoby Polsce korzyści ekonomiczne i polityczne, o ile potrafilibyśmy je wykorzystać. Dlatego warto wyznaczyć datę, choć niekoniecznie musimy się bardzo spieszyć.

Bukowski: Polska jeszcze kilka dekad spędzi w ogonie europejskiego peletonu

Nawet gdy pod względem PKB na mieszkańca zrównamy się z unijną średnią, nie będziemy jeszcze krajem w pełni rozwiniętym – mówi dr Maciej Bukowski, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego, prezes think tanku WiseEuropa.

Runda XX - Czy składki na ZUS dla przedsiębiorców powinny być dobrowolne?

Ryczałtowe składki na ubezpieczenia społeczne to zabójca małych przedsiębiorstw - twierdzi rzecznik MŚP. Chciałby, aby prowadzący działalność sami decydowali, czy chcą być ubezpieczeni. O ocenę tej propozycji poprosiliśmy szerokie grono ekonomistów.

Profesor Marek Góra: Nie ma czegoś takiego, jak składki na ZUS. To archaizm

Zamiast myśleć o wyłączeniu przedsiębiorców z powszechnego systemu emerytalnego, trzeba spróbować włączyć do niego rolników i służby mundurowe – mówi prof. Marek Góra, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Ekonomiści: Dobrowolny ZUS to archaiczny pomysł

Ekonomiści nie zostawiają suchej nitki na propozycji rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw, aby samozatrudnieni sami decydowali, czy chcą płacić składki na ubezpieczenia społeczne. Jak mówią, to byłby powrót do XIX wieku.

Fundusze emerytalne są za bardzo patriotyczne?

Małe zaangażowanie w zagraniczne aktywa obniża stopy zwrotu OFE i PPK i ogranicza dywersyfikację oszczędności emerytalnych Polaków. Pomysł zwiększenia tego zaangażowania do ponad 50 proc. nie budzi jednak entuzjazmu ekonomistów.

Runda XIX - Co dalej z OFE?

W obecnej formule OFE są skazane na stopniowe wygaszenie. Jak to wpływa na zaufanie do kapitałowej części systemu emerytalnego? Czy OFE należy zlikwidować? A jeśli tak, to w jaki sposób? Zapytaliśmy o to grono wybitnych ekonomistów.

Stanisław Kluza, Andrzej Sławiński: Inflacyjne perpetuum mobile

Nielicząca się z możliwościami gospodarki polityka fiskalna może z czasem doprowadzić do sprzężenia zwrotnego pomiędzy chronicznie podwyższoną inflacją i wywołanym nią ogólnym spadkiem skłonności do oszczędzania.

Runda XVIII - Zamrożenie cen energii podgrzeje inflację?

Rządy w całej Europie starają się złagodzić wpływ kryzysu energetycznego na sytuację gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Część ekonomistów obawia się jednak, że rozwiązanie, które wybrał polski rząd, będzie miało poważne skutki uboczne.

OFE skazane na samowygaszenie. Z nimi źle, bez też niedobrze

W obecnej formule OFE nie służą wiarygodności systemu długoterminowych oszczędności na emeryturę. Ich likwidacja w sposób rozważany przez rząd byłaby jednak błędem – uważa większość ankietowanych przez nas ekonomistów.

Runda XVII - Polityka pieniężna wyczerpała możliwości?

W październiku Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian. To nie oznacza końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, ale nie zanosi się na to, aby RPP podniosła główną stopę NBP istotnie powyżej 7 proc. Czy to wystarczy?

Teraźniejszość kształtuje oczekiwania

RPP musi reagować na bieżące odczyty inflacji, aby stłumić wzrost oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw – tłumaczy prof. Marek Dąbrowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, uczestnik panelu ekonomistów "Rzeczpospolitej".

Elastyczność ważniejsza niż czas pracy

Zanim zaczniemy na dobre myśleć o ustawowym skróceniu tygodnia pracy do czterech dni, warto zapewnić pracownikom większy wybór w zakresie godzin pracy oraz zadbać o to, aby obecne regulacje czasu pracy były przestrzegane - uważają ekonomiści.

Runda XVI - Kiedy będziemy pracowali po cztery dni w tygodniu?

Lider PO Donald Tusk zapowiedział pilotaż czterodniowego tygodnia pracy. Czy takie skrócenie czasu pracy dla wszystkich pracowników jest realne? Jakie byłyby jego konsekwencje dla gospodarki? Zapytaliśmy o to uczestników naszego panelu ekonomistów.