Unijne fundusze ważniejsze niż reformy sądów

PiS zapowiada, że w trzeciej kadencji dokończy reformę sądownictwa. Oznaczałoby to prawdopodobnie konflikt z UE i w konsekwencji utratę unijnych funduszy. Ekonomiści nie mają wątpliwości, że taka transakcja się nie opłaca.

Reforma sądownictwa zamiast KPO? Ekonomiści: to się nie opłaca.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że w trzeciej kadencji dokończy reformę sądownictwa, zablokowaną przez "opór zewnętrzny". Opozycja przestrzega, że będzie to oznaczało konflikt z UE i utratę funduszy na realizację KPO. Ale może zmiany w sądach uzasadniają taki koszt? Zapytaliśmy o to ekonomistów.

800+ zamiast 500+? Tak, ale nie dla wszystkich

Ekonomiści są skłonni poprzeć waloryzację świadczenia wychowawczego, ale uważają, że powinny temu towarzyszyć inne zmiany w polityce wspierania rodzin.

Koszty bez korzyści? Ekonomiści o podwyższeniu świadczenia 500+

Podwyższając wartość świadczenia wychowawczego z 500 do 800 zł na dziecko należałoby zmodyfikować zasady tego programu, np. wprowadzając kryterium dochodowe. Takie opinie przeważają wśród uczestników panelu ekonomistów "Rzeczpospolitej".

Niższe podatki? Tak, ale nie dla zamożnych

Podwojenie kwoty wolnej od PIT, które zapowiada PO, ma wśród ekonomistów więcej sympatyków niż krytyków. Ale powszechnego entuzjazmu nie budzi.

Czy praca w Polsce jest za wysoko opodatkowana? Opinie ekonomistów

Platforma Obywatelska zapowiada podwojenie kwoty wolnej od podatku dochodowego. W praktyce oznaczałoby to sporą obniżkę opodatkowania pracy. Wśród ekonomistów pomysł ma więcej zwolenników niż krytyków, ale wielu popiera go tylko warunkowo.

Emerytury stażowe to psucie systemu? Oceny ekonomistów.

PiS wraca do pomysłu tzw. emerytur stażowych, które miałyby przysługiwać kobietom po 38 latach pracy, a mężczyznom po 43 latach pracy. Ekonomiści w większości uważają, że taka reforma oznaczałaby w praktyce obniżkę wieku emerytalnego.

Emerytury stażowe? Eksperci: To pomysł rodem z czasów pańszczyźnianych

Wprowadzenie emerytur stażowych w formie, którą proponuje PiS, oznaczałoby w praktyce obniżenie wieku emerytalnego, podczas gdy ten powinien rosnąć.

Zakaz handlu w niedzielę do likwidacji? Ekonomiści oceniają.

Ograniczenia dotyczące handlu w niedzielę poprawiły warunki pracy w tym sektorze. Ten sam skutek można jednak osiągnąć mniejszym kosztem dla gospodarki. Do takich wniosków prowadzi nasza sonda wśród szerokiego grona ekonomistów.

Czy Polskę stać na znaczącą podwyżkę płac w oświacie? Opinie ekonomistów.

Niskie wynagrodzenia nauczycieli powodują braki kadrowe w szkołach, co negatywnie wpływa na jakość kształcenia. Większość ekonomistów uważa, że zażegnanie tego problemu uzasadnia nawet spory wzrost wydatków publicznych na edukację.

NBP i RPP jednak współwinne rozpędzenia inflacji?

W ostatnich latach tylko siedem państw UE doświadczyło większego wzrostu cen żywności niż Polska. Do większych niż gdzie indziej podwyżek tych cen istotnie przyczyniła się polityka pieniężna.

Kto zyskał, kto stracił na rządach PiS

Największymi beneficjentami drugiej kadencji rządów Zjednoczonej Prawicy są emeryci. Rodziny z dziećmi, które dużo zyskały w pierwszej kadencji, teraz zubożały.

Dopłatami do czynszów najemcy podzielą się z rentierami

Bez dodatkowych regulacji dopłaty dla młodych osób wynajmujących mieszkania podniosłyby czynsze, zwiększając dochody właścicieli mieszkań. Ale nie oznacza to z automatu, że cenowa dostępność lokali na wynajem w ogóle by nie wzrosła.

Komu pomogą dopłaty do czynszu? Opinie ekonomistów.

Wśród "100 Konkretów" Platformy Obywatelskiej znalazł się pomysł dopłat do wynajmu mieszkań dla młodych. Bez dodatkowych regulacji, jego realizacja podniosłaby prawdopodobnie czynsze, zwiększając dochody właścicieli mieszkań.

Wybitni eksperci Panelu Ekonomistów rp.pl ocenią wyborcze pomysły gospodarcze

Wydawany przez „Rzeczpospolitą” serwis klubekspertów.rp.pl od 4 września dostępny jest w nowej odsłonie. Jego celem jest pokazanie pełnego spektrum opinii na tematy ważne dla rozwoju polskiej gospodarki. Do projektu „Rzeczpospolita” zaprosiła ponad 70 wybitnych polskich ekonomistów.

Czy podatek od wartości mieszkań jest wart uwagi

Podatek katastralny sprawiłby, że nieruchomości przestałyby uchodzić za instrument inwestycyjny – twierdzą zwolennicy tego rozwiązania. Nie jest to jednak pewne i niekoniecznie jest pożądane.

Podatek katastralny uzdrowi rynek mieszkań? Ekonomiści analizują.

W Polsce od lat powraca pomysł wprowadzenia podatku od wartości mieszkań. Zwolennicy tego rozwiązania uważają, że przy odpowiedniej konstrukcji danina ta zahamowałaby wzrost cen nieruchomości. Uczestnicy panelu ekonomistów "Rz" mają co do tego wątpliwości.

Jak zwiększyć dostępność mieszkań? Ekonomiści oceniają.

W Polsce niemal nieprzerwanie od 2007 r. funkcjonują programy zwiększające dostępność kredytów dla nabywców pierwszych mieszkań. Czy taka polityka mieszkaniowa zdaje egzamin? Zapytaliśmy o to uczestników panelu ekonomistów "Rzeczpospolitej".