Nie ma dobrych alternatyw dla podwyżek stóp procentowych

Zapowiedziane przez rząd obligacje detaliczne z oprocentowaniem równym stopie referencyjnej NBP mogą przyczynić się do wzrostu oprocentowania lokat w bankach, a to pomogłoby w walce z inflacją. Ale żeby ten mechanizm był skuteczny, stopy procentowe musiałyby jeszcze bardziej wzrosnąć – sugerują wyniki sondy "Rzeczpospolitej" wśród 35 ekonomistów

Runda XIII - Jak rząd może pomóc w walce z inflacją?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział emisję specjalnych obligacji detalicznych, które mają skłonić banki do podwyższenia oprocentowania depozytów. To zaś miałoby zachęcić Polaków do oszczędzania, tłumiąc popyt konsumpcyjny i osłabiając presję na wzrost cen. Czy zaangażowanie rządu w walkę z nadmierną inflacją przyniesie oczekiwane rezultaty? Zapytaliśmy o to ponad 30 wybitnych ekonomistów.

Leon Podkaminer: Euro to lek na całe zło?

Odgrzewanym tematem mediów w sezonie ogórkowym stało się „przyjęcie euro” – pisze w polemice ekonomista.

Podkaminer, Żyżyński: Ekonomiści w świecie iluzji

Zwiększone koszty z tytułu funkcjonowania „obligacji NBP” w ostateczności poniósłby budżet państwa, nawet jeśli tylko za pośrednictwem banku centralnego – piszą w polemice ekonomiści.

Bez euro szybciej dogonimy Zachód? To wątpliwe

Nie ma powodów, aby sądzić, że rezygnacja z własnej waluty oznaczałaby nieuchronnie słabsze tempo rozwoju gospodarczego. W strefie euro moglibyśmy rozwijać się nawet szybciej i wcześniej dogonić kraje zachodniej Europy.

Ekonomiści: potrzebujemy inflacji

Na obecnym poziomie rozwoju gospodarczego inflacja w Polsce może być wyższa niż w zachodniej Europie – uważa większość uczestników naszego panelu ekonomistów. Niemal żaden nie chciałby, aby NBP utrzymywał stały poziom cen.

Pomysł zamrożenia WIBOR zmroził ekonomistów

Zdecydowana większość ekonomistów jest przeciwna zamrożeniu stawki WIBOR, aby ulżyć kredytobiorcom. Takie wsparcie miałoby liczne niepożądane skutki uboczne, nawet gdyby było adresowane tylko do części zadłużonych.

Inflacja i podaż pieniądza tworzą bardzo luźny związek

Zdroworozsądkowa teza, że inflacja to zawsze skutek nadmiernego wzrostu podaży pieniądza, jest zbyt prosta, aby mogła być prawdziwa. A gdy pieniądza faktycznie przybywa za szybko, winne mogą być rządy, a nie banki centralne.

Ekonomiści są zgodni: W UE warto być i bez funduszy

Ekonomiści nie mają cienia wątpliwości: obecność w Unii Europejskiej jednoznacznie się Polsce opłaca.

Polski Ład nie zlikwiduje nieładu w podatkach

Panel „Rzeczpospolitej" i „Parkietu" ujawnia ostre podziały w sprawie planowanego przez rząd zwiększenia progresji systemu podatkowo-składkowego. Wprawdzie większość ekonomistów z panelu jest za, ale aż 40 proc. przeciw.

Jak sprawnie zaszczepić świat

Zniesienie ochrony patentowej szczepionek przeciwko Covid-19 nie zwiększy szybko ich podaży. Zamożne kraje powinny kupić i przekazać tym uboższym potrzebną im liczbę dawek. Wszystkim wyjdzie to na zdrowie.

NBP ma być wiarygodny, a nie wszechstronny

Rozszerzanie listy zadań banku centralnego, choćby o wspieranie dekarbonizacji gospodarki, może utrudnić mu realizację głównych celów – uważa większość ankietowanych przez nas ekspertów.

Nie potrzebujemy radykalnych zmian systemu emerytur

Polscy ekonomiści są w zdecydowanej większości przeciwni koncepcji tzw. emerytury obywatelskiej. W żadnej innej kwestii, o którą ich dotąd pytaliśmy, nie byli tak zgodni.

Neutralność klimatyczna wymaga zgody na atom

Rozwój energetyki z odnawialnych źródeł nie wystarczy, aby zmniejszyć do zera emisję gazów cieplarnianych w Polsce. Potrzebne są elektrownie jądrowe – twierdzą ankietowani przez nas eksperci.

Ten eksperyment nie zaszkodzi, ale mógłby poczekać

Spora podwyżka płacy minimalnej w 2021 r. nie uderzy mocno w rynek pracy poturbowany już przez pandemię. To nie oznacza, że jest rozsądnym ruchem.

Runda XII - Czy wojna w Ukrainie popycha nas ku euro?

Gdy w lutym br. Rosja ponownie zaatakowała Ukrainę, mocno ucierpiał złoty, podsycając i tak już najwyższą od dekad inflację. To ożywiło debatę o euro w Polsce. Część uczestników tej dyskusji uznała, że w unii walutowej bylibyśmy bezpieczniejsi. Czy rzeczywiście wydarzenia w Ukrainie zmieniają bilans korzyści i kosztów z tytułu przynależności do strefy euro? Zapytaliśmy o to uczestników naszego panelu ekonomistów.

Euro scementowałoby nas z Zachodem. Wojna gasi blask złotego

Turbulencje, które wywołała w naszej gospodarce wojna z Ukrainą, uwypukliły pewne koszty pozostawania przy własnej walucie. W strefie euro prawdopodobnie bylibyśmy bardziej bezpieczni.

Daleka droga do wyrugowania stawek WIBOR

Sposób ustalania stawek WIBOR, z którymi powiązane jest oprocentowanie kredytów, budzi kontrowersje. Trudno jednak znaleźć alternatywę. Ograniczenie dostępności kredytów o zmiennym oprocentowaniu też nie jest dobrym pomysłem.