Fundusze emerytalne są za bardzo patriotyczne?
Małe zaangażowanie w zagraniczne aktywa obniża stopy zwrotu OFE i PPK i ogranicza dywersyfikację oszczędności emerytalnych Polaków. Pomysł zwiększenia tego zaangażowania do ponad 50 proc. nie budzi jednak entuzjazmu ekonomistów.
Runda XIX - Co dalej z OFE?
W obecnej formule OFE są skazane na stopniowe wygaszenie. Jak to wpływa na zaufanie do kapitałowej części systemu emerytalnego? Czy OFE należy zlikwidować? A jeśli tak, to w jaki sposób? Zapytaliśmy o to grono wybitnych ekonomistów.
Runda XVIII - Zamrożenie cen energii podgrzeje inflację?
Rządy w całej Europie starają się złagodzić wpływ kryzysu energetycznego na sytuację gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Część ekonomistów obawia się jednak, że rozwiązanie, które wybrał polski rząd, będzie miało poważne skutki uboczne.
Runda XVII - Polityka pieniężna wyczerpała możliwości?
W październiku Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian. To nie oznacza końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, ale nie zanosi się na to, aby RPP podniosła główną stopę NBP istotnie powyżej 7 proc. Czy to wystarczy?
Teraźniejszość kształtuje oczekiwania
RPP musi reagować na bieżące odczyty inflacji, aby stłumić wzrost oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw – tłumaczy prof. Marek Dąbrowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, uczestnik panelu ekonomistów "Rzeczpospolitej".
Elastyczność ważniejsza niż czas pracy
Zanim zaczniemy na dobre myśleć o ustawowym skróceniu tygodnia pracy do czterech dni, warto zapewnić pracownikom większy wybór w zakresie godzin pracy oraz zadbać o to, aby obecne regulacje czasu pracy były przestrzegane - uważają ekonomiści.
Runda XVI - Kiedy będziemy pracowali po cztery dni w tygodniu?
Lider PO Donald Tusk zapowiedział pilotaż czterodniowego tygodnia pracy. Czy takie skrócenie czasu pracy dla wszystkich pracowników jest realne? Jakie byłyby jego konsekwencje dla gospodarki? Zapytaliśmy o to uczestników naszego panelu ekonomistów.