Szok zmian polskiej transformacji nie był nadmierny

Pomimo sporych kosztów społecznych sposób przeprowadzenia transformacji w Polsce nie obniżył potencjału gospodarki.

Zbrojenia naoliwią tryby polskiej gospodarki?

Znaczący wzrost nakładów na obronność nie będzie impulsem rozwoju gospodarki. Dlatego trudno usprawiedliwiać nim znaczący wzrostu zadłużenia kraju.

Rynek sam nie zadba o czyste powietrze

Zakaz rejestracji aut spalinowych jest uzasadniony – uważa większość ekonomistów. Daje większą przewidywalność producentom aut i motywuje do nakładów inwestycyjnych w technologie.

Panel ekonomistów „Rzeczpospolitej”: Waloryzacja 500+ może poczekać

Regularne podwyższanie świadczeń wychowawczych, aby zachowywały początkową siłę nabywczą, ma sens. Jednorazowa podwyżka w okresie wysokiej inflacji może jednak być błędem.

Praca dla każdego chętnego? Łatwiej obiecać niż zrobić.

Pilotażowy program gwarancji zatrudnienia, prowadzony na małą skalę w Austrii, nie dowodzi, że państwo mogłoby całkowicie wyeliminować problem bezrobocia.

Elektromobilność to półśrodek. Konieczna jest zmiana nawyków

Aby doprowadzić do neutralności klimatycznej transportu w Europie, trzeba ograniczyć liczbę aut, a nie tylko zastąpić samochody spalinowe elektrycznymi – ocenia większość ekonomistów.

Ekonomiści: zakaz rejestracji aut spalinowych w UE jest potrzebny

Od 2035 r. w UE nie będzie można rejestrować nowych aut spalinowych. Czy to "pseudoekologiczny wymysł bogatych krajów i biurokratów z Brukseli", jak ocenił premier Mateusz Morawiecki, czy konieczny krok w walce o neutralność klimatyczną Europy? Zapytaliśmy o to szerokie grono ekonomistów.

Beata Javorcik, EBOR: Prognozy spadku inflacji są zbyt optymistyczne

Inflacja na świecie i w Polsce będzie malała wraz ze spadkiem cen surowców. Ale uporczywą inflację bazową znacznie trudniej pokonać – mówi prof. Beata Javorcik, główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Prof. Marek Góra: System emerytalny to bilet w jedną stronę

Nasze prawa emerytalne ktoś musi móc i chcieć odkupić. Potrzebujemy struktury instytucjonalnej, w której przy pomocy innych przekażemy w czasie swój dochód – uważa prof. Marek Góra z SGH.

Ryszard Rapacki, SGH: Polska dryfuje w złym kierunku

Polski kapitalizm upodabnia się do modelu śródziemnomorskiego – ocenia prof. Ryszard Rapacki, wykładowca SGH.

Załamanie konsumpcji będzie głębokie, ale krótkie

Nawet jeśli RPP zdecyduje się w tym roku na obniżkę stóp procentowych, to polityka pieniężna jeszcze długo nie będzie łagodna – mówi Marta Petka-Zagajewska, kierownik zespołu analiz makroekonomicznych PKO BP.

Ekonomiści nie wierzą w powrót inflacji do celu. "NBP ten cel porzucił"

Ani w 2024 r., ani nawet w 2025 r., inflacja w Polsce nie zbliży się do celu Narodowego Banku Polskiego, czyli 2,5 proc. – oceniają ekonomiści. Te prognozy mogą być błędne, ale nie świadczą dobrze o wiarygodności banku centralnego.

Rafał Benecki: Nowe koła zamachowe polskiej gospodarki trzeba umieć uruchomić

Przed polską gospodarką pojawiły się pewne szanse, które mogą zapewnić nam lata szybkiego wzrostu. Trzeba jednak umieć je wykorzystać – mówi Rafał Benecki, szef zespołu ekonomistów ING Banku Śląskiego, który zwyciężył w konkursie na najlepszego analityka makroekonomicznego 2022 r.

Ekonomiści z ING ułożyli scenariusz najbliższy prawdy

Najcelniejsze prognozy dotyczące kondycji polskiej gospodarki w 2022 r. formułowali analitycy z ING Banku Śląskiego, Polityki Insight oraz BNP Paribas BP.

Programy zabezpieczenia społecznego - rozdawnictwo czy inwestycja?

Programy socjalne, takie jak 500 plus czy mieszkalnictwo socjalne, często uważane są za rozdawnictwo, które wysysa zasoby z gospodarki. Za taki stan rzeczy częściowo odpowiedzialni są ekonomiści, którzy przez lata skupiali się na bezpośrednich kosztach tych programów dla budżetu, a ignorowali długofalowe korzyści.

Wydatki socjalne w Polsce są rozdęte? Ekonomiści oceniają.

Polska jest jednym z nielicznych państw OECD, w których wydatki socjalne w 2022 r. praktycznie się nie zmieniły wobec pandemicznego 2020 r. Czy te wydatki są u nas nadmierne? Zapytaliśmy o to uczestników naszego panelu ekonomistów.

Polska to socjalny raj? Eksperci: Wciąż nam daleko do Europy Zachodniej

Polska jest jednym z nielicznych państw OECD, w których wydatki socjalne w 2022 r. były praktycznie takie same jak w pandemicznym 2020 r., zamiast zmaleć. W ocenie ekonomistów te wydatki są nie tyle zbyt duże, ile źle ukierunkowane.

Boris Vujčić: Przyjęcie euro w Chorwacji nie wywołało inflacyjnego chaosu

W przypadku Chorwacji wprowadzenie euro wiąże się z wieloma korzyściami, a koszty rezygnacji z własnej waluty są praktycznie zerowe – mówi Boris Vujčić, gubernator Narodowego Banku Chorwacji, członek Rady Prezesów EBC.